Když se řekne Konstantinovy Lázně, představím si malé lázeňské město s nezaměnitelnou atmosférou klidu a pohody. A přesně tohle vás čeká – městečko zasazené do malebné přírody Plzeňského kraje, které nabízí nejen léčivé prameny, ale i příležitosti k objevování krás okolí, třeba pěšky nebo na kolečkových bruslích.

Co dělá Konstantinovy Lázně výjimečné?
Konstantinovy Lázně jsou nejmenším lázeňským městem v Česku a jejich specializací jsou nemoci srdce, cév a pohybového aparátu. Klíčovou atrakcí je přírodní minerální pramen, který obsahuje vysoké množství oxidu uhličitého – jeden z nejkvalitnějších v zemi. Najdete zde lázeňský dům Prusík, který je centrem místní léčebné péče, krásný lázeňský park a promenádu, kde můžete relaxovat při procházkách nebo posezení v klidu na lavičkách. V okolí se nachází spousta zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Konstantinovy Lázně jsou také ideálním startovacím místem pro cyklovýlety.
Pokud máte rádi klidnou lázeňskou atmosféru, ale nechcete se vzdát aktivního trávení času, Konstantinovy Lázně vás mile překvapí svou nabídkou.
Kde zaparkovat a kde se ubytovat
Zaparkovat můžete v centru lázeňského městečka zdarma na parkovišti na náměstí a dále na parkovišti u nádraží. Pokud chcete být co nejblíže inline stezky, můžete nechat auto na parkovišti u Starých Lázní. Parkoviště je prostorné a kousek od něj můžete ochutnat vodu z Rudolfova pramene.
Jelikož se jedná o lázeňské město, možností kde se ubytovat je zde dostatek. Lázeňské hotely či penziony jsou samozřejmostí, najdete zde ale také ubytování v soukromí či kemp a chatky.
Luxusnější možností je čtyřhvězdičkový Hotel Löwenstein nebo Lázeňský Hotel Jirásek. Cenově přívětivější možností je ubytování v pensionu Krkovička, V Pohodě či Pension Flora. V Konstantinových Lázní si najdou své i nenároční turisté – nachází se zde kemp a chatky La Rocca, v němž se nachází i velký venkovní bazén.
Kam v Konstantinových lázních a okolí na jídlo
Přímo ve městě se nachází několik restaurací, většina je koncentrována v srdci města u Náměstí U Fontány, kde najdete také infocentrum. Pochutnat si můžete na tradiční české kuchyni, domácích jídlech a regionálních specialitách. Jedná se o Restaurace V Pohodě, Restaurace a nedaleká cukrárna Jitřenka, Restaurace U Krkovičky a na něco sladkého skočte do Kafíčko a Knížka. Další kavárna se nachází přímo v lázeňském Léčebném domě Prusík a jmenuje se Srdíčko.
Na kole či pěšky si můžete dojet do Restaurace na Vsi, která se nachází cca 1 kilometr od Konstantinových Lázní ve vesničce Nová Ves, ke které vede i inline dráha. Do Kokašic vyražte zas na výborné výpečky do klasické vesnické hospody Restaurace Pod Hradem.
Za nás rozhodně doporučujeme navštívit Pizzeria Café Kryštof Harant v Dolních Polžicích. Nenadarmo se této restauraci říká malé Toskánsko v západních Čechách. Ochutnat zde můžete pravou italskou kuchyni včetně domácí pasty, pizzy a dokonce i toskánská vína dovezená přímo z Toskánska. Rozhodně si udělejte rezervaci dopředu, mají často plně obsazeno a nemuseli by vás usadit. Velkou výhodou této lokality je obrovská zahrada, kde se můžete kochat přímo z lehátka se sklenkou v ruce na okolní přírodu.
Co vidět v Konstantinkách?
V Konstantinových Lázních se nacházejí tři památkově chráněné objekty. Prvním z nich je vila Käthi, pozdně secesní dům z doby po roce 1900, který sloužil jako venkovské sídlo plzeňského notáře Josefa Bindera a nyní je sídlem obecního úřadu. Dalšími památkami jsou smírčí kříž v parku a lázeňský dům Mír.
Mezi další zajímavosti patří Staré lázně a Alžbětin dvůr, což jsou hrázděné domy z první třetiny 19. století. Významnou stavbou je také kostel Panny Marie Lurdské a lázeňské budovy Prusíkův dům a Prusíkův pramen. Z moderních prvků můžete vidět Lázeňského šviháka, dřevěnou sochu, a navštívit Minimuzeum hasičské techniky.
Tipy na výlety v okolí: přírodní koupaliště, lesní stezky a tajuplné zříceniny
V okolí lázní najdete mnoho pokladů, jedním z nich je přírodní koupaliště, které je skvělým místem k osvěžení v létě. Místní lesní cesty pak lákají k procházkám nebo nenáročným výletům na kole. Pokud máte rádi ticho přírody, budete nadšení z klidných zákoutí, kde vás bude obklopovat jen zpěv ptáků a šumění stromů.
Zatopený lom Hradišťský vrch
V lesích nad Konstantinovými lázněmi na severozápadním svahu Hradišťského kopce se nachází bývalý zatopený čedičový lom lemovaný skálami. Lom je veřejně přístupný a pyšní se průzračnou vodou a krásnou přírodou. Těžba čediče zde probíhala již v 19. Století a těžební práce byly ukončeny až v roce 1997. Tato lokalita se stala památkově i krajinářsky chráněnou oblastí a nyní je vyhlášeným přírodním koupáním, které umožňuje na vlastní oči nahlédnout do nitra kopce.
Z městečka se k lomu dostanete po naučné stezce Hradištský vrch. Cesta trvá cca 20 minut a vede do mírného kopečka. Pokud jedete autem, zaparkovat můžete přímo pod lomem na prostorném parkovišti. Koupání je zde povoleno, ale jen na vlastní nebezpečí. Do lomu se platí vstup, otevřeno je od dubna do konce září. Lom nabízí přírodní koupání, písečnou pláž, travnatý a skalnatý povrch, keramické záchody a převlékárny a dále také několik stánků s občerstvením. Je zde také možnost za poplatek přenocovat, ať už ve stanu či v karavanu.
Vzdálenost a časová náročnost: trasa z Konstantinových Lázní cca 1 km po lesní cestě (20 min) – trasa ZDE
Bezplatné parkoviště přímo u lomu – mapa ZDE
Ceník a otevírací doba – ZDE
Naučná stezka Hradištský vrch
Naučná stezka Hradištský vrch je okružní trasa o délce cca 5,5 km, která začíná i končí v Konstantinových Lázních. Na trase značené zelenou turistickou značkou vás čeká 6 zastavení s informačními tabulemi, které vás seznámí s geologickými, historickými i přírodními zajímavostmi lokality. Nejvyšším bodem stezky je Hradištský vrch ve výšce 631 m.n.m. a kochat se budete několika krásnými výhledy do kraje a na zatopený čedičový lom. Pokud z trasy odbočíte k úpatí Hradištského vrchu, cesta vás zavede k zajímavému místu s poutavou pověstí – Panenkou Marií ve skále.
Délka okruhu: cca 5 km – trasa ZDE, trasa s odbočkou K Panence Marii ZDE
Časová náročnost: volnější chůzí 2,5 hod
Terén: lesní cesty, nenáročný
Inline stezka pro aktivní odpočinek
Máte rádi kolečkové brusle nebo pohodové cyklovýlety? Konstantinovy Lázně nabízejí novou inline stezku, která vás provede krásnou krajinou a zároveň vám poskytne možnost protáhnout tělo. Stezka je široká, rovná a ideální nejen pro bruslaře, ale i pro cyklisty nebo pěší. Díky její délce a nenáročnému terénu si ji užijí i rodiny s dětmi.
Stezka měří přes 5 km a je považována za jednu z nejlepších v regionu. Součástí je i tříkilometrový okruh a dále Vás stezka zavede do okolních vesnic – Bezdružice, Dolní Polžice, Nová Ves a Čeliv a cestou se můžete kochat místní přírodou. Stezka lemuje lesy, pole a louky. Na stezce najdete několik odpočinkových míst, kde si můžete udělat pauzu a vychutnat si okolní klid a přírodu.
Hlavní nástupní místo se nachází na parkovišti ve Starých Lázních s kapacitou 42 automobilů. Asi 50 metrů od parkoviště je hlavní rozcestí s turistickým značením a pítkem, které slouží jak návštěvníkům stezky, tak jejich čtyřnohým mazlíčkům.
Délka inline stezky: okruh 3 km, dohromady přes 5 km – mapa ZDE
Povrch: asfalt
Bezplatné parkoviště: Konstantinovy Lázně – mapa ZDE
Zřícenina gotického hradu Gutštejn
Zřícenina hradu Guštejn se nachází jihovýchodně od Konstantinových Lázní nad říčkou Hadovka. Dominantou hradu je 20 metrů vysoká věž se zaoblenými rohy. Ke zřícenině se můžete vydat pěšky či na kole po žluté turistické značce nebo zaparkovat na parkovišti v Daňkově vzdáleného asi 500 metrů od zříceniny. Dojít si můžete také na nedalekou vyhlídku s výhledem na Gutštejn v dálce, trasu najdete zde.
Zřícenina hradu Krasíkov – Švamberk
Zřícenina hradu Švamberk se nachází nad obcí Krasíkov v Plzeňském kraji. Hrad byl postaven v 13. století a sloužil jako sídlo rodu Švamberků, který hrál významnou roli v regionu. Dnes z hradu zůstaly pouze zbytky věže a fragmenty obvodových zdí, které svědčí o jeho někdejší velikosti a významu. V předhradí byl v 17. století postaven kostel sv. Máří Magdalény, který je zachován dodnes. Z vrcholu zříceniny je nádherný výhled na okolní krajinu a přilehlé lesy. Hrad je přístupný po zelené naučné stezce, která vede z Konstantinových Lázní přes Horní Polžice a Ovčí vrch a zpátky do lázeňského města. Autem můžete zajet na parkoviště, které se nachází pár minut chůzí od zříceniny.
Studánka Lásky
Dalším zajímavým místem, které můžete v okolí vidět je tajuplná Studánka Lásky, která návštěvníkům slibuje, že “kdo se ze studánky napije, tomu láska navždy vydrží”. To říká o studánce dávná legenda, zdejší voda léčí ale i jinak, jelikož se jedná o vodu minerální a v Konstantinových lázních se využívá k léčení kardiovaskulárních chorob. Ke Studánce vede sedm a půl kilometrová naučná stezka a seznámí Vás s okolní přírodou.
Odkaz na trasu stezky přikládáme ZDE. Tak co, vyzkoušíte se podle dávné pověry napít ze studánky se svým milovaným, aby vaše láska nikdy nevyhasla?
Zřícenina hradu Falkenštejn a Falkenštejnský vodopád
Hrad Falkenštejn byl postaven na strmém skalním ostrohu nad údolím Úterského potoka a představuje typický středověký hrad, kde byla bezpečnost důležitější než pohodlí. Nacházel se na cestě z Ostrova do Bezdružic, nad místem, kde stezka přecházela přes brod. Dodnes se dochovaly jen nepatrné zbytky pravděpodobně obytné věže, k nimž vede strmá pěšina od Starého mlýna. Pokud jedete autem, můžete ho nechat zaparkované v zatáčce na krajnici silnice a poté se vydat po svých. Cesta trvá cca deset minut do mírného kopečka od rozcestníku Starý Mlýn po zelené turistické značce.
Nedaleko zříceniny se nachází 5 metrů vysoký Falkenštejnský vodopád, který vzniká z potoka protékajícího skalní průrvou. Bohužel je obvyklé, že vodopád bývá v teplých měsících často suchý a bez vody.
Proč navštívit Konstantinovy Lázně?
Konstantinovy Lázně nejsou jen o léčbě – jsou o návratu k sobě samým. Přírodní minerální prameny, klidné prostředí a okolní příroda tvoří perfektní kombinaci pro všechny, kdo hledají odpočinek od ruchu velkoměsta. Ať už přijedete na pár dní, nebo jen na odpoledne, město a jeho okolí vás přivítají s otevřenou náručí a nudit se rozhodně nebudete.
Pokud vás článek o Konstantinových Lázních zaujal, můžete navštívit náš web, kde máme více tipů kam na výlet nejen v Plzeňském kraji.
Všechna zmíněná místa včetně parkovišť a restaurací najdete na mapě níže.
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy co navštívit v Konstantinových Lázních. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Následně se vám zobrazí ve všech zařízeních kde máte google mapy a jste přihlášeni stejným účtem jako při kliknutí na hvězdičku. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Často kladené dotazy
Kam na výlet v okolí Konstantinových Lázní?
• Zatopený lom Hradištský vrch
• Zřícenina hradu Gutštejn
• Zřícenina hradu Krasíkov
• Studánka Lásky
• Inline stezka Konstantinovy Lázně
Co se léčí v Konstantinových Lázních?
Lázně jsou zaměřeny na komplexní diagnostiku a léčení chorob kardiovaskulárního systému, pohybového aparátu, nervového ústrojí, cukrovky a onkologického onemocnění. Nabízejí uhličité koupele, masáže, elektroléčbu, fyzioterapii a wellness programy.
Jsou v okolí lázní turistické a cyklistické trasy?
Ano, okolí Konstantinových lázní nabízí mnoho turistických a cyklistických tras vedoucích krásnou přírodou okolních lesů. Oblíbené cíle jsou například zřícenina hradu Gutštejn nebo přírodní rezervace Ovčí vrch.
Jaké jsou možnosti ubytování a stravování?
K dispozici jsou lázeňské hotely, penziony, kemp i soukromé apartmány. V lázeňských zařízeních i v místních restauracích lze ochutnat tradiční českou i zdravou wellness kuchyni.
Jak se do Konstantinových lázní nejlépe dostat?
Lázně leží asi 40 km od Plzně. Nejlepší spojení je autem nebo vlakem – železniční stanice Konstantinovy Lázně je v docházkové vzdálenosti od centra. Autobusy sem jezdí z Plzně a okolních měst.
Kde zaparkovat?
Zaparkovat se dá v centru Konstantinových lázní, u nádraží, inline stezky či u zatopeného lomu Hradištský vrch.