Památník Lidice – tragický příběh a památník jako místo tiché vzpomínky

Lidice, malá středočeská vesnice nedaleko Kladna, se staly symbolem nacistických represí a brutality druhé světové války. Dne 10. června 1942 byly z rozkazu Adolfa Hitlera vymazány z povrchu zemského jako odveta za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Všech 173 mužů starších 15 let bylo zastřeleno, ženy odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück a většina dětí zavražděna v Chelmnu. Vesnice byla vypálena, srovnána se zemí a její jméno mělo navždy zmizet.

Památník Lidice

Dnes na místě původní obce stojí Památník Lidice, který uchovává památku obětí. Návštěvníci zde mohou projít rozsáhlým pietním územím, kde najdou Růžový sad, muzeum s expozicí, bronzový pomník lidických dětí a základy původních domů. Lidice jsou silnou vzpomínkou válečných hrůz a místem, které stojí za návštěvu nejen pro svou historickou hodnotu, ale i pro klidnou atmosféru a prostor k zamyšlení.

Bronzový pomník lidických dětí

Památník Lidice – místo tiché vzpomínky

Dnes na místě původní obce stojí Památník Lidice, který připomíná osud zdejších obyvatel. Na pietním území se nachází symbolické základy domů, masový hrob zavražděných mužů a bronzový pomník 82 lidických dětí, kteří se nikdy nevrátili domů. V přilehlém Muzeu Lidice si můžete prohlédnout autentické fotografie, dobové dokumenty a osobní předměty obětí. 

Tabule s vyobrazením jak dříve obec Lidice vypadala
Původní Lidice nyní – jen louka a ruiny

Památník Lidice byl založen v roce 1962, aby uctil památku obětí nacistického násilí, které se odehrálo 10. června 1942. Vybudování památníku bylo projektem vyžadujícím spolupráci architektů, sochařů a historiků.

Společný hrob lidických mužů
Kříž a deska u hrobu lidických mužů

Po pietním areálu se můžete volně procházet a vnímat tíživou atmosféru tohoto místa. Asfaltový chodník vás povede loukou, kde kdysi stály lidické domy, z nichž dnes nezůstalo téměř nic. Jedinými dochovanými pozůstatky jsou trosky bývalého statku, základy kostela a školy či zbytky zdi, která sloužila jako popravní místo. Cesta vás zavede až k silnici, odkud lze pokračovat k původnímu lidickému hřbitovu – ten byl nacisty zdevastován a srovnán se zemí, ale i přesto zůstává důležitým místem vzpomínky.

TIP: Pokud se budete procházet po pietním místě, doporučujeme si vzít sluchátka a poslechnout si ke každému místu krátké audio, které najdete zde.

Původní lidický hřbitov
Místo, kde byli lidičtí muži popraveni

Muzeum Lidice

Vstupné do muzea činí 150 Kč, snížené vstupné je k dispozici za 70 Kč. V ceně je zahrnuta prohlídka muzea, Lidické galerie a rodinného domku č. p. 116 a dále prohlídka pietního území a Růžového sadu. Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00, s výjimkou ledna a února, kdy je v pondělí zavřeno. Více informací zde.

Začátek expozice – krátký film o Lidicích

Růžový sad a nová obec

Součástí památníku je i Růžový sad, založený v roce 1955 jako symbol naděje a míru. Bylo zde vysazeno více než 20 000 růží z celého světa, které připomínají, že i po nejtemnějších chvílích může přijít obnova. Nedaleko pietního místa byla v roce 1949 vystavěna nová obec Lidice, kde dnes žijí potomci původních obyvatel.

Stručná historie Lidic

Památník Lidice

Život ve vesnici před druhou světovou válkou

Před druhou světovou válkou byly Lidice malou, ale živou komunitou. Obyvatelé se převážně živili zemědělstvím a řemeslnou výrobou. Místní farář a školník sehrávali důležitou roli v komunitním životě, obce se aktivně účastnily různých kulturních a společenských událostí. Společenství bylo úzce svázáno s tradicemi a zvyky regionu, což pozitivně ovlivňovalo místní soudržnost.

Období Protektorátu Čechy a Morava

Po obraně Československa v roce 1939 a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava se situace v Lidicích zhoršila. Obyvatelé se museli vyrovnat s nátlaky nacistických okupačních sil. Regionální správa byla pod kontrolou Němců, kteří zaváděli represivní opatření. Vzhledem k rostoucímu napětí se Lidice staly jedním z cílených míst, kterým hrozilo nebezpečí ze strany nacistů.

Tragédie 10. června 1942

Dne 10. června 1942 se Lidice staly místem jednoho z nejotřesnějších zločinů druhé světové války. Po atentátu na Reinharda Heydricha na příkaz nacistů byla vesnice kompletně zničena jako odplata. Všechny její obyvatelé byli evakuováni, muži byli popraveni a ženy spolu s dětmi deportovány do koncentračních táborů. Tento tragický den výrazně poznamenal historii Lidic a stal se symbolem nacistické brutality.

Lidický památník dnes

Následná likvidace vesnice

Po tragédii z 10. června 1942 byla vesnice systematicky srovnána se zemí. Nacisté provedli demolici domů, škol a dalších veřejných budov. Zbylé ruiny byly ponechány jako výrazný symbol potrestání. Oblast, kde Lidice stály, se stala pustým místem, bez známek svého bývalého života. Teprve po válce byl zahájen proces obnovy a památník, který zde vznikl, uctil památku obětí této tragédie.

Místo, kde stál původní kostel
Památník Lidice a plačící žena s dítětem

Proč zrovna Lidice?

Nacisté si Lidice ke zničení vybrali jako součást odvety za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští parašutisté 27. května 1942. Přestože neexistovaly žádné přímé důkazy o spojení Lidic s atentátem, vesnice byla vybrána z několika důvodů:

  1. Nejasná stopa vedoucí k Lidicím
    Nacisté se zoufale snažili najít viníky atentátu. Při vyšetřování zachytili dopis, který naznačoval možnou spojitost jednoho obyvatele Lidic s odbojem. Dopis byl sice nejasný a nakonec se ukázalo, že byl mylně interpretován, ale nacisté potřebovali rychlou pomstu.
  2. Ukázání síly a zastrašení obyvatelstva
    Likvidace Lidic měla sloužit jako odstrašující příklad pro celé obyvatelstvo protektorátu Čechy a Morava, aby odradila jakoukoli další podporu odboji.
  3. Snadná dostupnost a izolovanost
    Lidice byla malá obec, která se nacházela v otevřené krajině bez velkých vojenských sil v okolí. To umožnilo nacistům rychle a efektivně vykonat masakr bez výraznějšího odporu.
  4. Propagandistický efekt
    Nacisté chtěli ukázat svojí nekompromisní odvetu světu i vlastním lidem. Zničení Lidic bylo pečlivě zdokumentováno.
Vyobrazení poprav v Lidicích

Tímto činem chtěli nacisté vyvolat strach a posílit kontrolu nad protektorátem. Ironií osudu však vypálení Lidic vyvolalo vlnu odporu ve světě a posílilo podporu československého exilu.

Vzpomínka na lidické ženy

Kde zaparkovat?

Oficiální parkoviště najdete přímo u Růžového sadu, kde za celodenní stání zaplatíte 50 Kč. Další možností je zaparkovat u hlavní silnice č. 61, kde se nachází odpočívadlo s bistrem a je zdarma. Při vjezdu do Lidic najdete několik dalších parkování. Pokud hledáte jiné bezplatné parkování, můžete využít parkoviště u lidického hřbitova, ale počet míst je omezený a parkování slouží výhradně k návštěvě hřbitova.

Placené parkoviště u Památníku
Parkoviště u lidického hřbitova

Kam v okolí na jídlo?

Přímo v Lidicích doporučujeme navštívit Lidickou galerii, kterou má od února 2025 nový majitel a nabízí kvalitní jídla z čerstvých surovin a domácí pečivo. V nabídce mají i speciální snídaňové menu.

Na parkovišti u hlavní silnice č. 61 se nachází dvě rychlá občerstvení, kde si můžete dát klasickou chuťovku v podobě párku, klobásu či ve stánku Atlas food čerstvý hamburger, kebab na mnoho způsobů, falafel a další pochutiny.

Lidická krajina

Proč Lidice navštívit?

Lidice nejsou jen místem smutné historie, ale i silným mementem válečných hrůz a důkazem lidské odolnosti. Celý areál je klidný a působivý, ideální k tiché vzpomínce a zamyšlení. Pokud plánujete výlet do Středočeského kraje, rozhodně by tato lokalita neměla chybět na vašem seznamu.

Vzpomínka na lidické děti

Často kladené dotazy

Po areálu se můžete volně pohybovat, vstup se platí pouze do expozic. Standardní vstupné činí 150 Kč, snížené vstupné je za 70 Kč. Toto zahrnuje prohlídku muzea, Lidické galerie, rodinného domku č. p. 116, pietního území a Růžového sadu.

Individuální návštěvníci nemusí rezervovat prohlídku předem. Pro skupiny či zájemce o komentovanou prohlídku s průvodcem je doporučeno předchozí objednání.

Z Prahy se do Lidic dostanete autem po dálnici D7 směrem na Chomutov, sjezd na Buštěhrad/Lidice. Alternativně lze využít autobusové spojení z pražského autobusového nádraží Veleslavín.

V blízkosti muzea se nachází restaurace v Lidické galerii, kde si můžete odpočinout a občerstvit se.

Ano, většina prostor Památníku je bezbariérová a přístupná pro návštěvníky s omezenou pohyblivostí.

Oficiální parkoviště se nachází vedle Růžového sadu a celodenní parkování stojí 50 Kč. Další možnosti parkování jsou u hlavní silnice s odpočívadlem a bistrem nebo u hřbitova v Lidicích, kde je parkování zdarma, avšak s omezeným počtem míst.

Vstup se zvířaty do vnitřních prostor expozic není povolen. Na pietním území a v okolí je však možné se s domácím mazlíčkem pohybovat, avšak vždy na vodítku a s ohledem na ostatní návštěvníky.

O autorovi

Veronika Budská
Veronika Budskáhttps://www.cestoutoulavou.cz
Cestování je pro mě nejen vášní, ale i životním stylem. Na cesty mě rodiče brali už od nejútlejšího dětství, ale opravdový zlom nastal, když jsme s karavanem procestovali Evropu – od té doby jsem věděla, že svět chci objevovat neustále. Strávila jsem tři léta v zahraničí, kde jsem pracovala a poznávala krásy Ameriky, Německa a Rakouska. Cestování mě provázelo i během studií, kde jsem vystudovala cestovní ruch a ekonomii. Kromě objevování nových míst miluji aktivní životní styl a sport a mým snem je přestavět dodávku na útulný domeček na kolech a vydat se s partnerem na nekonečnou cestu za dobrodružstvím.

Poslední články

Rozhledna Císařský kámen: Výhledy na Liberecko, které si zamilujete

Hledáte klidné místo s nádherným výhledem na Jizerské hory, Ještěd nebo Krkonoše? Rozhledna Císařský kámen v Libereckém kraji je ideálním tipem na nenáročný výlet...

Top 5 míst, kam na brunch v Praze: stylová rána plná chuti

Taky si lámete hlavu, kam na brunch v Praze? Snídaně jsou stále populárnější a hlavní město nabízí řadu stylových podniků, kde si můžete vychutnat...

Skryjská jezírka a vodopád: Romantika uprostřed divoké přírody Křivoklátska

Skryjská jezírka a vodopád patří mezi skryté poklady Křivoklátska a jsou ideálním cílem pro milovníky přírody, nenáročných výletů a také romantiky. Tato přírodní oblast láká na kouzelné...

Cyklistické značky v Čechách: Jak se neztratit na kole?

Česká republika patří mezi nejlépe značené cyklistické destinace v Evropě. Díky husté síti cyklotras a přehlednému systému značení je ideálním místem pro cyklistiku všech úrovní...